Layout by

23 sty 2016

Subkultury: V-Kei

Witam, witam. Dość dawno już zapowiedziałam ten wpis no i po moim obijaniu, w końcu jest :D




Początki tej subkultury sięgają lat 80. XX wieku. Jej inspiracją był glam oraz new wave. No ale pierw powiedzmy sb mniej więcej czym jest glam i new wave. Glam to nic innego jak olśniewający (ang. glamour), odnosi się to do wyglądu twórców gatunku, który jest dość krzykliwy. New Wave to gatunek muzyczny wywodzący się z punk rock'a w stylu Ramones, czyli nic innego jak post punk.
Słowa Visual Kei znaczą "Wizualny Szok" nazwa ta odnosi się do sloganu X-Japan (ojców V-KEI) "Psychedelic Violence Crime of Visual Shock". No cóż, jak widać, chcieli szokować xdd



X Japan, początkowo nazywani "X" swój pierwszy album wypuścili w 1988 roku, dość dawno, co nie? Nikt się nie spodziewał sukcesu jaki osiągną rok później z nowym albumem Blue Blood. Kiedy w 1992 roku Taiji, basista opuścił zespół ci zmienili nazwę na X-Japan i przyjęli nowego członka.



1993

Ich sukcesy się powtarzały aż nie chcieli wyjść na amerykańskim rynku co im się nie udało i w 1997 oficjalnie zakończyli swoją działalność. Rok później główny gitarzysta, hide popełnił samobójstwo. Niedługo po zakończeniu działalności przez ten zespół znikły inne zespoły reprezentujące ten sam gatunek kończąc erę VISUAL KEI, a przynajmniej tak się wtedy zdawało.



Visual Kei to nie tyle styl muzyczny co bardziej odnosi się właśnie do wizualnego odebrania tego, co twórca chce pokazać. Bardzo duży nacisk kładzie się nie tylko na to, jak wygląda muzyk ale też na choreografię, dekoracja, wygląd instrumentów.



Nie można oczywiście pominąć kwestii upodabniania się członków zespołu do kobiet. Mocny makijaż, długie włosy, pojawia się też cross dressing. Mężczyźni w sukienkach, perukach. Ta kwestia bardzo przypomina teatr Kabuki, w którym grali mężczyźni przebrani za kobiety. Przeciwieństwem niego był teatr Takarazuka gdzie kobiety były przebrane za mężczyzn do grania. Można by powiedzieć, że pokazuje to zespoły Visual Kei i ich fanki. Zespoły upodabniały się do kobiet a fanki, były coraz bardziej dzikie, agresywne, męskie. Jednak pamiętajmy, Visual Kei posiada też damskie zespoły i męskich fanów, chociaż ci są mniejszością i to znaczną.



Swoje odrodzenie Visual Kei przeżyło wraz z takimi zepsołami jak Dir en grey, D'espairsRey czy theGazette. Jednak to już nie było stare Visual Kei ale NEO-VISUAL KEI. A o Neo-Visual Kei powiem kiedy indziej ;) Macie niżej "Mushi" Dir en grey ;)



Jeżeli mam być szczera, z początkiem XX wieku prawdziwe VISUAL KEI upadło, a na jego szczątkach powstała nowa subkultura, nowy gatunek, coś innego.

 NEO-Visual KEI to wołanie, wołanie młodego, nieporadnego pokolenia, byłych fanów, początkujących muzyków dla których ta subkultura była inspiracją, częścią nich a nawet życiem. 
To łzy żalu po tym co było, co przepadło i już nie wróci. To co stworzył pierwotny X-Japan, "X", to już nie wróci. Po śmierci hide, nic nie jest już takie samo. Nawet X-Japan, które wróciło w 2007 roku to już nie to samo.
Tak samo jak z punk rock'iem tutaj w Europie, ono umarło. To co teraz widzimy to gatunki inspirowane dawnymi zespołami, przeszłością, za którą tęsknimy. W każdym zespole jest osoba, która nadaje mu charakter. W tamtym przypadku to musiał być hide, to on musiał wpływać na to, co grali, w uczucia, na muzykę i wygląd, na to co próbowali nam przekazać przez swoją muzykę i koncerty.

Ale spójrzmy prawdzie w oczy, NEO-Visual KEI też powoli umiera, zwalniając miejsce nowym muzykom, którzy kultywują coś innego. Jeżeli dobrze się przyjrzymy to obecnie swój renesans przeżywa muzyka elektroniczna, łącząc się z j-popem a nawet z j-rockiem. 

----------------------------------------------------------------------------------------

Jedyne co mnie zastanawia to to, czy kiedykolwiek powstanie jeszcze coś, co będzie w stanie mnie tak ruszyć za serce jak te stare zespoły, których ja mogę słuchać tylko z przenośnych odtwarzacz, bo autorzy już nie żyją lub nie tworzą/nie grają, wypalili się.